A Weekend of Cup Competitions

Sunday 15th June saw the culmination of this season's Knock Out Cup Competitions.

(All the games are now available as a pgn download in the Games Section of the website.)

 

Results of the finals day, held at Pencoed, were:-

 

OPEN

 

OPEN PLATE

WHITE KNIGHTS

 

NEWPORT

 

BARRY

 

ABERGAVENNY

Gerry Heap

1/2

Peter Varley

 

Lee Davis

1/2

Mark Adams

Alan Young

1/2

David Vaughan

 

Nigel Ralphs

1/2

John Waterfield

Jason Garcia

1/2

Owen Bennett

 

Steve Cunliffe

1/2

Richard Miles

Bill Hewitt

1-0

Gordon Cadden

 

Rhys Steele

1-0

David Llewellyn

 

2½-1½  

 

 

 

2½-1½  

 

 

 

UNDER 1800

 

UNDER 1800 PLATE

MORRISTON

 

ABERGAVENNY

 

MALPAS

 

PONTYPRIDD

Ian Eustis

1/2

Zane Allford

 

Nick Davies

1-0

Roy Thomas

Adrian Davies

1/2

Steve Horrell

 

Ron Williams

0-1

Calum Harris

Albert Easton

0-1

Mark Cooke

 

Dave Williams

1/2

Sam Jukes

Paul Scott

1/2

John Arthur

 

Dave Roberts

1/2

Roger Jenkins

 

1½-2½

 

 

Malpas win on board elimination

2-2

 

 

 

UNDER 1500

MORRISTON

 

BARRY

Mateusz Sieduszewski

0-1

Chris Green

Steve Lockley

0-1

Mike Ricketts

Joe Spooner

0-1

Phil Jones

John Ward

0-1

Windsor Lewis

 

0-4

 

 

 

We congratulate the winners and those who reached the finals.
 

 

OPEN

 

OPEN PLATE

WHITE KNIGHTS

 

NEWPORT

 

BARRY

 

ABERGAVENNY

Gerry Heap

1/2

Peter Varley

 

Lee Davis

1/2

Mark Adams

Alan Young

1/2

David Vaughan

 

Nigel Ralphs

1/2

John Waterfield

Jason Garcia

1/2

Owen Bennett

 

Steve Cunliffe

1/2

Richard Miles

Bill Hewitt

1-0

Gordon Cadden

 

Rhys Steele

1-0

David Llewellyn

 

2½-1½  

 

 

 

2½-1½  

 

 

UNDER 1800

 

UNDER 1800 PLATE

MORRISTON

 

ABERGAVENNY

 

MALPAS

 

PONTYPRIDD

Ian Eustis

1/2

Zane Allford

 

Nick Davies

1-0

Roy Thomas

Adrian Davies

1/2

Steve Horrell

 

Ron Williams

0-1

Calum Harris

Albert Easton

0-1

Mark Cooke

 

Dave Williams

1/2

Sam Jukes

Paul Scott

1/2

John Arthur

 

Dave Roberts

1/2

Roger Jenkins

 

1½-2½

 

 

Malpas win on board elimination

2-2

 

 

UNDER 1500

 

MORRISTON

 

BARRY

Mateusz Sieduszewski

0-1

Chris Green

Steve Lockley

0-1

Mike Ricketts

Joe Spooner

0-1

Phil Jones

John Ward

0-1

Windsor Lewis

 

0-4

 

Welsh Champion

Trophy

boardtrophy

           

 

   
   
**************
Welsh Ladies
Champions
**************

Home Director ~ Kevin Staveley