Don't forget to send in your results and photos to the Webmaster@welshchessunion.org.uk   

 

Wales v English Regions 2011

June 4th & 5th

The annual battle of the Welsh Juniors and the English Regional teams took place at The Grange School in Monmouth 4th and 5th June.

Playing Hall

Results:

Round 1

Under 14
Wales   South East
W  Luke Kostanjsek
0 - 1     
Kumar Dixit
W   Kristian Prosser 0 - 1 Adam C Taylor
B   Callum Spooner 1 - 0 Arthur Graham
B   Owain Davies 0 - 1 Cosima Keen
Robert Warrington 1 - 0 Edward Quilty
Jack Brenton 0 - 1 Paul Calderon
Harsith Maruthireddy 1 - 0 Charles keen
Katie Treharne 0 - 1 Jonathan Finn
William Underwood 1 - 0 Ben Simpson
David Coulton 0 - 1 Matthew Howel
Isaac Mikhail 0.5 - 0.5 Hannah Wilkinson
Total 4.5 - 6.5
Under 12
Wales   South East
W     Nicholas Evans 0.5 - 0.5 Gwilym Price
W     Ben Thomas 0.5 - 0.5 David Liu
Nyasha Katsande 0.5 - 0.5 Prashast Vir
Rhys Bennett 0 - 1 Joshua Higgs
Owen Bennett 0 - 1 James Meredith
Alyssa Wang 0.5 - 0.5 Richard Meikle-Briggs
Jamie Bell-Thomas 0 - 1 Taran Jina
Oscar Needham 0 - 1 Michael Banh
James Baker 0 - 1 Beatrice Steele
Harold Nock 1 - 0 Zakary Warsop
Nudhara Yusuf 0 - 1 Cassie Graham
James Evans 0.5 - 0.5 Asha Jina
Total 3.5 8.5

Round 2

Under 14
Wales   South East
B     Luke Kostanjsek 0 - 1 Adam C Taylor
B     Kristian Prosser 0 - 1 Kumar Dixit
Callum Spooner 0 - 1 Cosima Keen
Owain Davies 0 - 1 Arthur Graham
Robert Warrington 0 - 1 Paul Calderon
Jack Brenton 0 - 1 Edward Quilty
Harsith Maruthireddy 0.5 - 0.5 Jonathan Finn
Katie Treharne 0 - 1 Charles keen
William Underwood 0 - 1 Matthew Howel
David Coulton 0 - 1 Hannah Wilkinson
Isaac Mikhail 1 - 0 Ben Simpson
Total 1.5 - 9.5
Under 12
Wales   South East
B     Nicholas Evans 0.5 - 0.5 David Liu
B       Ben Thomas 0.5 - 0.5 Gwilym Price
Nyasha Katsande 1 - 0 Joshua Higgs
Rhys Bennett 0.5 - 0.5 Prashast Vir
Owen Bennett 0 - 1 Richard Meikle-Briggs
Alyssa Wang 0.5 - 0.5 James Meredith
Jamie Bell-Thomas 0 - 1 Michael Banh
Oscar Needham 0 - 1 Taran Jina
James Baker 0 - 1 Zakary Warsop
Harold Nock 0 - 1 Beatrice Steele
Nudhara Yusuf 0 - 1 Asha Jina
James Evans 1 - 0 Cassie Graham
Total 4 - 8


Well done to the South East England Under 12 and Under 14 teams as they had convincing wins in both age groups today.

Under 12s won  16.5 - 7.5 and  Under 14s 16 - 6.

 


Sunday 5th June -  Wales v South West England


Round 1
Under 14
Wales   South West
W     Luke Kostanjsek 1 - 0 Megan Cleeves
W     Jonathan Bold 1 - 0 Kells Stanton
Kristian Prosser 0.5 - 0.5 Daniel D'Souza-Eva
Callum Spooner 0 - 1 Alfred Wong
Robert Warrington 0 - 1 Michael Ashworth
Jack Brenton 0 - 1 Louise Head
Katie Treharne 0 - 1 Nathaniel Clemand
Joshn McKenna 0 - 1 Jamie MacDonald
William Underwood 0.5 - 0.5 Tomas Trott
David Coulton 0 - 1 John Fraser
Isaac Mikhail 1 - 0 Zoey Strong
Charles Kett 1 - 0 Dan Stanton
Total 5 7
Under 12
Wales   South West
W     Nicholas Evans 1 - 0 Richard Zhu
W     Ben Thomas 1 - 0 Theodore Slade
Nyasha Katsande 1 - 0 Harry Grieve
Owain Davies 1 - 0 Ryan Wong
Rhys Bennett 1 - 0 Alex Vanlint
Owen Bennett 0 - 1 Matthew McLachlan
Alyssa Wang 0 - 1 Pranav Satish
Jamie Bell-Thomas 0 - 1 Henry Phillips
Oscar Needham 1 - 0 Ben Lee
James Baker 0 - 1 Rebecca Trott
Harold Nock 0 - 1 Reese Whittington
Guto Neave 1 - 0 Jonathan Lee
Total 7 5
Under 10
Wales   South West
W     James Evans 0 - 1 Akshaya Kalaiyalahan
W   Stephanie du Toit 0 - 1 Jake Liang
K. Latchman-Singh 0 - 1 Jackson Wen
Sam Thomas 0 - 1 Carmel Barwick
Owain Meek 0 - 1 Sailesh Sitaram
Henry Parnell 0 - 1 Florian Galrand-Hoff
Anna-Lena Barth 0 - 1 Luke Remus-Elliott
Lewis Medcraft 0 - 1 Thomas Kolya
Ben Payne 0 - 1 Robert Ashworth
Joseph Cura 1 - 0 DEFAULT
Souheil Zitouni 1 - 0 DEFAULT
Charlotte Janas 1 - 0 DEFAULT
Total 3 9

 

Round 2
Under 14
Wales   South West
B      Luke Kostanjsek 1 - 0 Kells Stanton
B       Jonathan Bold 0.5 - 0.5 Megan Cleeves
Kristian  Prosser 0 - 1 Alfred Wong
Callum Spooner 0 - 1 Daniel D'Souza-Eva
Robert Warrington 0 - 1 Louise Head
Jack Brenton 0 - 1 Michael Ashworth
Katie Treharne 0 - 1 Jamie MacDonald
Josh McKenna 1 - 0 Nathaniel Clemand
William Underwood 0.5 - 0.5 John Fraser
David Coulton 0 - 1 Tomas Trott
Isaac Mikhail 1 - 0 Dan Stanton
Charles Kett 0 - 1 Zoey Strong
Total 4 8
Under 12
Wales   South West
B     Nicholas Evans 1 - 0 Theodore Slade
B       Ben Thomas 0.5 - 0.5 Richard Zhu
Nyasha Katsande 0.5 - 0.5 Ryan Wong
Owain Davies 0 - 1 Harry Grieve
Rhys Bennett 0 - 1 Matthew McLachlan
Owen Bennett 1 - 0 Alex Vanlint
Alyssa Wang 1 - 0 Henry Phillips
Jamie Bell-Thomas 1 - 0 Pranav Satish
Oscar Needham 1 - 0 Rebecca Trott
James Baker 0 - 1 Ben Lee
Harold Nock 1 - 0 Jonathan Lee
Nudhara Yusuf 0 - 1 Reese Whittington
Total 7 5
Under 10
Wales   South West
B       James Evans 0 - 1 Jake Liang
B     Stephanie du Toit 0 - 1 Akshaya Kalaiyalahan
K. Latchman-Singh 0 - 1 Carmel Barwick
Sam Thomas 0 - 1 Jackson Wen
Owain Meek 0 - 1 Florian Galrand-Hoff
Ben Payne 0 - 1 Sailesh Sitaram
Charlotte Janas 0 - 1 Thomas Kolya
Joseph Cura 0 - 1 Luke Remus-Elliott
Souheil Zitouni 0 - 1 Robert Ashworth
Henry Parnell 1 - 0 DEFAULT
Lewis Medcraft 1 - 0 DEFAULT
Anna-Lena Barth 1 - 0 DEFAULT
Total 3 9


(Board order may be incorrect in these matches, a coin is tossed to choose white/black on board 1 in the first round. Board 1 and 2 play white, 3 & 4 black, 5 & 6 white ... . In the second round board 1 & 2 will play black, and one team will swap boards, board 1 will play on 2, board 2 will play on 1, board 3 will play on 4, board 4 will play on 3... )


Well done to Wales Under 12 team who were the winners in both rounds.

Under 12 Team

 

 

The Welsh Under 14 team had some better results today with some closely fought battles but unfortunately lost both matches.

Under 14 Team


The Under 10s were convincingly beaten today but most will still be Under 10’s next year to hopefully get their revenge.

Under 10 Team

 

 

Junior chess activities are generously supported by a

 grant from the

Welsh Assembly

Government

chessinschools1