Don't forget to send in your results and photos to the Webmaster@welshchessunion.org.uk   

 

2016 Welsh U14, 12, 10 Championships

CHAMPIONS AND PRIZE WINNERS:

UNDER 14:     1st=   Ben Chooyin and Shayanna Sivarajasingam        3rd   Anlan Qiu 

UNDER 12:     1st=   David McIntosh and Venetia Sivarajasingam

                      3rd=   Joel Chung, Susanna Fraser, Duncan MacDonald, Dylan Meek, Anton Petkov

UNDER 10:     1st   Hiya Ray        2nd   Ethan Chung        3rd   Daniel Chung

 

 

 

 

 In the under 10s, Hiya Ray came first, Ethan Chung second and Daniel Chung third

 

 

In the under 12s, David McIntosh and Venetia Sivarajasingam shared first place.

In joint third were Joel Chung, Susanna Fraser, Duncan MacDonald, Dylan Meek (not pictured) and Anton Petkov

 

In the under 14s, Ben Chooyin and Shayanna Sivarajasingam shared first place. Anlan Qiu came third. 

 

Full Results

 

UNDER 14 CHAMPIONSHIP

ROUND 1

Aishwarya Lutchman Singh

0-1

Ben Chooyin

Karanvir Lutchman Singh

1-0

George Smith

Caspian Fowler

0-1

Shayanna Sivarajasingam

Ifan Rathbone-Jones

1-0

Daniel Jabersansari

Rachel McIntosh

0-1

Anlan Qiu

Joseph Cura

0-1

Hugo Fowler

Neya Govindaraj

0-1

Callum Smith

Petko Petkov

1

Dafydd Chapman

1/2

     

ROUND 2

   

Ben Chooyin

1-0

Petko Petkov

Anlan Qiu

1-0

Karanvir Lutchman Singh

Shayanna Sivarajasingam

1-0

Callum Smith

Hugo Fowler

0-1

Ifan Rathbone-Jones

Dafydd Chapman

1/2-1/2

Neya Govindaraj

Daniel Jabersansari

0-1

Aishwarya Lutchman Singh

George Smith

1-0

Rachel McIntosh

Joseph Cura

1-0

Caspian Fowler

     

ROUND 3

   

Ifan Rathbone-Jones

0-1

Ben Chooyin

Karanvir Lutchman Singh

1-0

Dafydd Chapman

Anlan Qiu

0-1

Shayanna Sivarajasingam

Petko Petkov

1-0

George Smith

Callum Smith

0-1

Hugo Fowler

Neya Govindaraj

0-1

Caspian Fowler

Aishwarya Lutchman Singh

1-0

Joseph Cura

Rachel McIntosh

1-0

Daniel Jabersansari

     

ROUND 4

   

Ben Chooyin

1/2-1/2

Shayanna Sivarajasingam

Petko Petkov

1-0

Karanvir Lutchman Singh

Aishwarya Lutchman Singh

0-1

Ifan Rathbone-Jones

Hugo Fowler

1-0

Anlan Qiu

Daniel Jabersansari

1/2-1/2

Neya Govindaraj

George Smith

0-1

Joseph Cura

Caspian Fowler

0-1

Dafydd Chapman

Callum Smith

1/2-1/2

Rachel McIntosh

     

ROUND 5

   

Hugo Fowler

0-1

Ben Chooyin

Ifan Rathbone-Jones

0-1

Karanvir Lutchman Singh

Shayanna Sivarajasingam

1-0

Petko Petkov

Joseph Cura

0-1

Anlan Qiu

Neya Govindaraj

1-0

George Smith

Dafydd Chapman

0-1

Aishwarya Lutchman Singh

Rachel McIntosh

1-0

Caspian Fowler

Daniel Jabersansari

1-0

Callum Smith

     

ROUND 6

   

Karanvir Lutchman Singh

0-1

Ben Chooyin

Shayanna Sivarajasingam

1-0

Ifan Rathbone-Jones

Anlan Qiu

1-0

Aishwarya Lutchman Singh

Petko Petkov

1/2-1/2

Hugo Fowler

Joseph Cura

0-1

Neya Govindaraj

George Smith

1/2-1/2

Daniel Jabersansari

Dafydd Chapman

0-1

Rachel McIntosh

Caspian Fowler

1-0

Callum Smith

 

UNDER 12 CHAMPIONSHIP

ROUND 1

Tom Yeomans

0-1

Venetia Sivarajasingam

Susanna Fraser

1-0

Samuel Cook

Cameron Harris

0-1

Anton Petkov

Duncan MacDonald

1-0

Thomas Wardle

William Latheron

0-1

Neil Stevenson

Finlay Robertson

0-1

David McIntosh

Dylan Meek

1-0

Phoebe Webb

Calvin Vaila

0-1

Madeleine Smith

Ben Barnes

1-0

Aaron Roberts

Grace Eddy

0-1

Joel Chung

Anish Choudhury

1-0

Arthur Newington-Bridges

Cian Grattidge

1

     

ROUND 2

   

Venetia Sivarajasingam

1-0

Dylan Meek

Madeleine Smith

0-1

Susanna Fraser

Anton Petkov

1-0

Ben Barnes

Joel Chung

1-0

Duncan MacDonald

Neil Stevenson

0-1

Anish Choudhury

Thomas Wardle

0-1

Finlay Robertson

David McIntosh

1-0

Cian Grattidge

Arthur Newington-Bridges

1-0

Grace Eddy

Aaron Roberts

1/2-1/2

Tom Yeomans

Samuel Cook

1/2=1/2

Calvin Vaila

Phoebe Webb

0-1

Cameron Harris

William Latheron

1

     

ROUND 3

   

Joel Chung

0-1

Venetia Sivarajasingam

Susanna Fraser

0-1

David McIntosh

Anish Choudhury

0-1

Anton Petkov

Duncan MacDonald

1-0

Arthur Newington-Bridges

Ben Barnes

0-1

Neil Stevenson

Finlay Robertson

1-0

Cameron Harris

Dylan Meek

1-0

William Latheron

Cian Grattidge

0-1

Madeleine Smith

Tom Yeomans

1-0

Samuel Cook

Grace Eddy

0-1

Thomas Wardle

Calvin Vaila

0-1

Aaron Roberts

Phoebe Webb

1/2

     

ROUND 4

   

Venetia Sivarajasingam

1/2-1/2

David McIntosh

Anton Petkov

0-1

Susanna Fraser

Madeleine Smith

1-0

Duncan MacDonald

Neil Stevenson

1-0

Joel Chung

Anish Choudhury

1-0

Finlay Robertson

Aaron Roberts

0-1

Dylan Meek

Thomas Wardle

0-1

Ben Barnes

William Latheron

0-1

Cian Grattidge

Arthur Newington-Bridges

1-0

Tom Yeomans

Samuel Cook

1-0

Phoebe Webb

Cameron Harris

1-0

Calvin Vaila

Grace Eddy

1

     

ROUND 5

   

Susanna Fraser

0-1

Venetia Sivarajasingam

David McIntosh

1-0

Anton Petkov

Duncan MacDonald

1-0

Cameron Harris

Madeleine Smith

1/2-1/2

Neil Stevenson

Finlay Robertson

0-1

Arthur Newington-Bridges

Dylan Meek

1-0

Anish Choudhury

Cian Grattidge

0-1

Ben Barnes

Joel Chung

1-0

Tom Yeomans

Aaron Roberts

1-0

Samuel Cook

Phoebe Webb

1-0

Thomas Wardle

Grace Eddy

0-1

William Latheron

Calvin Vaila

1

     

ROUND 6

   

Venetia Sivarajasingam

1-0

Madeleine Smith

Neil Stevenson

0-1

Susanna Fraser

Anton Petkov

1-0

Cian Grattidge

Anish Choudhury

0-1

Duncan MacDonald

William Latheron

0-1

Finlay Robertson

David McIntosh

1-0

Dylan Meek

Ben Barnes

1-0

Samuel Cook

Arthur Newington-Bridges

0-1

Joel Chung

Tom Yeomans

1-0

Phoebe Webb

Cameron Harris

1-0

Aaron Roberts

Calvin Vaila

0-1

Grace Eddy

Thomas Wardle

1

UNDER 10 CHAMPIONSHIP

ROUND 1

 

Ellison Smith

0-1

Hiya Ray

Ethan Chung

1-0

Myles Duggan

William Edwards

0-1

Anna Boyle

Daniel Chung

1-0

Harry Dawes

Kavin Govindaraj

0-1

Nye Bradfield

Rhys Matthews

1/2-1/2

Steffan Griffiths

Jack Gadd

1/2

     

ROUND 2

Hiya Ray

1-0

Daniel Chung

Nye Bradfield

0-1

Ethan Chung

Anna Boyle

1-0

Rhys Matthews

Steffan Griffiths

0-1

Jack Gadd

Harry Dawes

0-1

Ellison Smith

Myles Duggan

1-0

William Edwards

Kavin Govindaraj

1

     

ROUND 3

Jack Gadd

0-1

Hiya Ray

Ethan Chung

1-0

Anna Boyle

Daniel Chung

1-0

Kavin Govindaraj

Ellison Smith

1-0

Nye Bradfield

Rhys Matthews

1-0

Harry Dawes

Steffan Griffiths

0-1

Myles Duggan

William Edwards

1

     

ROUND 4

Hiya Ray

1-0

Ethan Chung

Anna Boyle

1-0

Ellison Smith

Daniel Chung

1-0

Steffan Griffiths

Jack Gadd

0-1

Rhys Matthews

Nye Bradfield

1-0

William Edwards

Myles Duggan

1/2-1/2

Kavin Govindaraj

Harry Dawes

1

     

ROUND 5

Anna Boyle

1/2-1/2

Hiya Ray

Ethan Chung

1-0

Daniel Chung

Kavin Govindaraj

1-0

Jack Gadd

Rhys Matthews

0-1

Nye Bradfield

Ellison Smith

1-0

Myles Duggan

William Edwards

0-1

Harry Dawes

Steffan Griffiths

1

     

ROUND 6

Hiya Ray

1-0

Nye Bradfield

Ellison Smith

0-1

Ethan Chung

Daniel Chung

1-0

Anna Boyle

Jack Gadd

1-0

William Edwards

Kavin Govindaraj

0-1

Rhys Matthews

Harry Dawes

1-0

Steffan Griffiths

Myles Duggan

1

         

 

Junior chess activities are generously supported by a

 grant from the

Welsh Assembly

Government

chessinschools1