European Seniors Team Championship 2015 Results

 dscn2264w dscn2263w  dscn2257w
dscn2254w  dscn2265w  dscn2262w
   

dscn2260w dscn2258w

dscn2267w dscn2261w dscn2253w

 

Round 1 Results

 

Wales Dyfed 1 v England 1 3

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Iolo C Jones 2164 0.5-0.5  Anthony J Stebbings 2312
2  Patrick Bennett 2004 0-1  Geoffrey H James 2166
3  Rudy van Kemenade 1960 0.5-0.5  Michael Stokes 2161
4  Peter M Bevan 2007 0-1  John M Quinn 2127

 

Hessen 1 3 v Wales Gwent 1

 

Board

Name

Grade Result Name

Grade

1  Klaus Klunt 2309 1-0  David J James 2154
2  Ryhor Isserman 2305 1-0  Lloyd Powell 2107
3  Dr Matthias Kierzek 2270 0-1  John D Thornton 2004
4  Georg Habt 2193 1-0  Richard Miles 1979

 

Round 1 Report and Game of the Day 

 

Round 2 Results

 

Niederosterreich 2.5-1.5 Wales Dyfed

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Emil Bukacek 2153 0.5-0.5  Iolo C Jones 2164
2  Lambert Danner 2112 0.5-0.5  Patrick Bennett 2004
3  Friedrich Woeber 2115 1-0  Rudy van Kemenade 1960
4  Herbert Gruszka 2041 0.5-0.5  Colin Gilbert 1697

 

 Wales Gwent 3.5-0.5 Turku

 

Board

Name

Grade Result Name

Grade

1  David J James 2154 1-0  Pekka Kauko 2039
2  Lloyd Powell 2107 1-0  Veikko Rantenen 1957
3  John D Thornton 2004 0.5-0.5  Jyrki Alkkiomaki 1942
4  John Bowers 1823 1-0  Martti Ranki 1940

 

 

Round 2 Report and Game of the Day

 

Round 3 Results

 

Wales Dyfed 2-2 Helsinki

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Iolo C Jones 2164 1-0  Esa Auvinen 1973
2  Rudy van Kemenade 1960 0-1  Eero Patula 1880
3  Peter M Bevan 2007 0.5-0.5  Raimo Hall 1860
4  Colin Gilbert 1697 0.5-0.5  Erikki Tikka 1793

 

Sweden 1 4-0 Wales Gwent

 

Board

Name

Grade Result Name

Grade

1  Magnus Wahlbom 2228 1-0  David J James 2154
2  Bengt Hammar 2167 1-0  Lloyd Powell 2107
3  Nils-Ake Malmdin 2142 1-0  Richard Miles 1979
4  Leif Svensson 2130 1-0  John Bowers 1823

 

Round 3 Report and Game of the Day 

 

Round 4 Results

 

Dyfed Wales 3-1 Freibauer Neidersachsen

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Iolo C Jones 2164 1-0  Gerd Niebuhr 2029
2  Patrick Bennett 2004 1-0  Werner Hellwege 1962
3  Peter M Bevan 2007 0.5-0.5  Peter Jeurgens 1969
4  Colin Gilbert 1697 0.5-0.5  Dr Juergen Fritsch 1866

 

Wales Gwent 1.5-2.5 Germany Women

 

Board

Name

Grade Result Name

Grade

1  David J James  2154 1-0 Mira Kierzek  2084
2  John D Thornton  2004 0.5-0.5 Anet Gempe 2044
3  Richard Miles  1979 0-1 Martina Beltz 2019
4  John Bowers  1823 0-1 Andrea Hafenstein 1899

 

Round 4 Report and Game of the Day 

 

Round 5 Results

 

Austria 2 3-1 Wales Dyfed

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Walter Wittmann 2158 1-0  Patrick Bennett 2004
2  Kark Gneiss 2174 0.5-0.5  Rudy van Kemenade 1960
3  Peter Detter  2038 0.5-0.5  Peter M Bevan 2007
4  Arthur Steurzenbaum 2125 1-0  Colin Gilbert 1697

 

Freibauer Niedersachsen 2-2 Wales Gwent

 

Board

Name

Grade Result Name

Grade

1  Gerd Niebuhr  2029 0.5-0.5  Lloyd Powell 2107
2  Werner Hellwege  1962 0-1  John D Thornton 2004
3  Peter Jeurgens  1969 0.5-0.5  Richard Miles 1979
4  Dr Jeurgen Fritsc  1866 1-0  John Bowers 1823

 

Round 5 Report and Game of the Day

 

Round 6 Results

 

Wales Dyfed 2-2 Vorarlberg

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Iolo C Jones 2164 0.5-0.5  Dieteer Pitz 2243
2  Patrick Bennett 2004 0.5-0.5  Siegfried Haertl 2050
3  Rudy van Kemenade 1960 0-1  Guenter Frick 2061
4  Peter M Bevan 2007 1-0  Reinhard Kuntner 1972

 

 Wales Gwent 2-2 Danmark

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  David J James 2154 0.5-0.5  Claes Lofgren 2102
2  Lloyd Powell 2107 0.5-0.5  Preben Sorensen 2096
3  John D Thornton  2004 0.5-0.5  Arne Bjorn Jorgensen 1978
4  Richard Miles 1979 0.5-0.5  Steen Juul Mortensen 1985

 

Round 6 Report and Game of the Day

 

Round 7 Results

 

Wales Gwent 2-2 Wales Dyfed

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  David J James  2154 0.5-0.5  Iolo C Jones  2164
2  Lloyd Powell 2107 0.5-0.5  Patrick Bennett  2004
3  John D Thornton  2004 0.5-0.5  Peter M Bevan 2007
4  John Bowers 1823 0.5-0.5  Colin Gilbert 1697

 

Round 7 Report and Game of the Day 

 

Round 8 Results

 

Wales Gwent 2-2 Stiftung BSW Debag11

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  David J James  2154 1-0  Roland Dyk  2068
2  Lloyd Powell 2107 0.5-0.5  Joachim Hollstein  2050
3  John D Thornton  2004 0.5-0.5  Hartmut Mai 1969
4  John Bowers 1823 0-1  Karl-Heinz Schneider  1946

                                    

England 4 1-3 Wales Dyfed

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  William Phillips  1898 0.5-0.5  Iolo C Jones  2164
2  Roger S Scowen 1889 0-1  Patrick Bennett  2004
3  Peter R Wood  1872 0-1  Rudy van Kemenade  1960
4  Keith Emerton 0.5-0.5  Colin Gilbert 1697

 

Round 8 Report and Game of the Day

 

Round 9 Results

 

Austria Women 2-2 Wales Gwent

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Helene Mira  2051 0.5-0.5  David J James  2154
2  Jutta Borek 2056 0.5-0.5  Lloyd Powell 2107
3  Renata Kosc  2038 0.5-0.5  John D Thornton  2004
4  Eva Unger 1779 0.5-0.5  Richard Miles 1979

 

Wales Dyfed 3-1 Stiftung BSW DBAG 11 

 

Board Name Grade Result Name Grade
1  Iolo C Jones 2164 1-0  Roland Dyk 2068
2  Patrick Bennett 2004 0.5-0.5  Joachim Holstein 2050
3  Rudy van Kemenade 1960 0.5-0.5  Wolfgang Tichatschke  1980
4  Peter M Bevan 2007 1-0  Karl-Heinz Schneider 1946

 

Round 9 Report and Game of the Day

 

SUMMARY

 

Wales Dyfed finished 23rd/42 with 18.5 points which is significantly above seeding.

 

Wales Gwent finished 32nd/42 with a dissapointing 16 points which is below seeding.